banner

Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR

1) Neden HemenTescille?

İhtiyacınız olan bilgiyi ve danışmanlığı en sade haliyle sizlere sunmak için varız.

2) Marka ne kadar sürede tescillenir?

Markanıza başvurunuzktan sonra ortalama 6 ay içinde markanız tescilna alınmaz.

3) İstediğim marka tescil edilmiş, ne yapabilirim?

Öncelikle markalar sınıflara göre tescil edilmektedir. Düşündüğünüz markanın faaliyet göstermeyi planladığınız sektörde tescil edilip edilmediğini kontrol edin. Eğer tescili gerçekleşmemişse şansınız olabilir.
Bir diğer seçenek ise düşündüğünüz markayı biraz değiştirerek özgün hale getirebilirsiniz. Başına ya da sonuna tescil edilen markadan farklı hale getirecek ekler getirmeyi deneyin.

4) Marka başvurunuza RED gelmesi durumunda nasıl destek sağlıyorsunuz?
  1. Marka tescil başvurunuz Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ilk inceleme aşamasında RED kararı gelmesi halinde şirketimiz tarafından bir sonra ki başvurunuz ÜCRETSİZ olarak gerçekleştirilmektedir. İlk inceleme haricinde yayım süresinde itiraz yahut dava ile markanızın tescil edilmemesi durumunda marka vekillerimiz tarafından ücretli destek sağlanmaktadır.
5) Tescil aldığım markanın koruma süresi ne kadardır? Koruma sürem dolduğunda ne yapmam gerekir?
  1. Marka tescili, başvuru tarihinden itibaren on yıl süre ile koruma sağlamaktadır. 10 yıllık süre dolmadan 6 ay önce marka uzmanlarımız tarafından yenileme işleminin yapılacağına dair tarafınıza bilgilendirme yapılır. Yenileme ücretini yatırılması ve işleminizin gerçekleştirilmesi halinde markanız 10 yıl daha koruma altında kalacaktır.
6) Ödeme yöntemleriniz nelerdir? Kredi kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Yasal bilgiler alanında yer alan Resmi Hesap Numaralarımıza EFT, Havale ile ödeme yapabilirsiniz ek olarak Online ödeme ile dilerseniz tek kamerayla dilerseniz taksitlendirme yapabilirsiniz.

7) Marka tescilimi aldıktan sonra elde ettiğim haklar nelerdir? Neden Markamın tescil ettirmeliyim?

Marka tescili markanızın faaliyette bulunduğu bölümden bir başkası tarafından kullanılarak engellemiş olursunuz. Tescili alınmış bir markanın başkası tarafından izinsiz kullanım halinde bu suç kapsamından kullanılan kişiler cezalandırılır. Dava açmanız halinde ve manevi tüm görünümü eski gibi markanıza ait olan araçlar, kartvizit, web sitesi, orta boy araçlarının ve eşya amaçlı kullanabilirsiniz.

8) Faaliyet sınıfları / nace kodları nedir?
  1. Türk Patent ve Kurumu Marka'nın da kabuls ve kabulü ve NİCE (NiCE) KODLARINA / FAALİYET SINIFLARINA göre tüm sektörleri arasında 45 farklı mal ve hizmet sınıfları bulunmaktadır. Bu sınıflardan ilk 34 sınıf Üretim-Ticaret sektörlerini, 11 sınıf hizmet sektörlerini bitirmek.
9) Markama benzer bir markanın başvurusu yapıldığında tarafıma bilgi veriliyor mu?
  1. Başvurusu şirketimiz tarafından yapılan markaların onayını verene kadar olan süreçte benzer marka başvuruları olarak tercih edilirken tercih edilen marka başvuruları olması durumunda uzmanlarımız tarafından tarafınıza anlatılacağız.
10) Marka itiraz süreci nedir?

Marka başvurusunuz Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelendikten sonra 2 ay ilan edilir. 3. marka kişiye başvurunuza aykırı bir iddiada bulunabilirler. Markaya başvurulmaya başlanacak olan tüm tepkiler tarafından değerlendirilerek Türk Patenti verilir.

11) Firma / Şirket olmadan marka tescil başvuru yapabilir miyim?

İsim – Soyisim – TC Kimlik No – Adresz ile marka tescil ettirmek için kullanabilirsiniz. Marka hakkı devredilebilmektedir. İleride alacağınız şirkete süt marka tescilini sağlamanız olasıdır.

12) Marka tescil başvurumun ardından markamı kullanabilir miyim
  1. Markanızın başvurusunu gerçekleştirdiğimiz tarihten itibaren koruması başlar. Markanızı başvuru ile birlikte kullanabilirsiniz.
13) Tescil belgemi ne zaman alabilirim?
  1. Tüm süreç tamamlanmış olup Türk Patent ve Marka Kurumu’na belge ücretiniz yatırıldığında tescil belgenizi alabilirsiniz.